Nagasaki (jap. 長崎市 - Nagasaki-shi) - miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Kiusiu. Pierwotna nazwa: Hirado. Stolica prefektury Nagasaki.

Demografia

Populacja Nagasaki szacowana na 1 grudnia 2004 roku liczyła 447 419 osób mieszkających na obszarze 338,72 km² co dawało średnią gęstość zaludnienia 1 321 os./km².

Historia

Za czasów szogunatu Tokugawów w czasie wewnętrznej izolacji kraju od 1639 roku do Epoki Meiji wyznaczone na jedyny port, w którym Japończycy mogli się kontaktować z cudzoziemcami. Początkowo obsługiwane przez Portugalczyków, potem Holendrów, Koreańczyków i Chińczyków.
Nagasaki -
po wybuchu bomby nad Nagasaki

Jeszcze przed wprowadzeniem izolacji w wyniku kontaktów z portugalskimi i hiszpańskimi misjonarzami (jezuici, franciszkanie), a zwłaszcza działalności Franciszka Ksawerego stało się centrum japońskiego chrześcijaństwa. Potem miejsce prześladowań chrześcijan za czasów Toyotomiego Hideyoshiego (ukrzyżowania w 1596) oraz Tokugawów.
Konsekwencją prześladowań i następujących po nich powstań chrześcijan było wyrzucenie misjonarzy katolickich oraz popierających ich Portugalczyków. Ich miejsce zajęli zainteresowani jedynie handlem Holendrzy, którzy otrzymali w użytkowanie sztuczną wyspę Dejima w zatoce Nagasaki.
Przez kilkadziesiąt lat po zniesieniu izolacji do 1903 roku na mocy wymuszonego traktatu Rosja utrzymywał w Nagasaki bazę swej dalekowschodniej floty wojennej.
W czasie II wojny światowej 9 sierpnia 1945 roku o godz. 11:02 amerykański pilot Charles Sweeney sterujący superfortecą B-29 Bock's Car zrzucił na Nagasaki drugą bombę atomową, która zabiła 75 tysięcy ludzi oraz zniszczyła blisko połowę miasta (patrz zdjęcie). Bomba wybuchła dokładnie nad Urakami (przedmieście Nagasaki), nad Katedrą Urakami - wtedy największą katedrą w Azji Wschodniej. W przeciwieństwie do uran bomby zrzuconej na Hiroshimę bomba Fat Man, która spadła na Nagasaki była wykonana z pluton. Jednym z celów bombardowania było porównanie skutków niszczących obu typów bomb.

Przemysł

Od początku XX wieku do dziś rozwój przemysłu stoczniowego i związanych z nim branż.

Miasta partnerskie

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.