Nafta - ciekła frakcja ropy naftowej wrząca w granicach 150-320°C, mająca gęstość 0,78-0,81g/cm3. Żółtawa, palna ciecz o charakterystycznym zapachu, będąca mieszaniną węglowodorów, których cząsteczki zawierają 9-16 atomów węgla.
Nafta jest częściowo przerabiana na benzynę i in. produkty w procesach krakingu i reformingu, ponadto znalazła zastosowanie głównie jako paliwo do silników odrzutowych i dieslowskich oraz jako rozpuszczalnik, dawniej również do celów oświetleniowych w lampach naftowych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.