Muzyka filmowa - odmiana muzyki poważnej (klasycznej) oraz innych gatunków muzyki, komponowana specjalnie na potrzeby dzieła filmowego, dla jego ilustracji. Współczesna muzyka filmowa to w większości odmiana muzyki współczesnej oraz muzyki z epoki klasycznej i epoki romantycznej, główny nurt dzisiejszej muzyki filmowej opiera się na trendach powstałych na przełomie XIX i XX w. w Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. We współczesnej muzyce filmowej dąży się do jak najściślejszego oddania świata przedstawianego w filmie, stąd wiele zapożyczeń i stylizacji, zgodnych z opowiadaną historią, z jej miejscem i czasem. Muzyka do filmu o amerykańskim południu będzie zawierała stylizację na muzyke murzyńską, elementy gospel, zaś film o irlandzkim powstaniu - elementy folku irlandzkiego. Michael Kamen, tworząc muzykę do filmów kostiumowych, czerpie z barokowej tradycji, stylizując się na Bacha i Haendla. Basil Poledouris używa w filmie zimnowojennym motywów rosyjskich pieśni wojskowych, a J. Williams w filmie o buncie niewolników afrykańskich rekonstruuje motywy muzyki afrykańskiej.
Najsłynniejsi współcześni kompozytorzy filmowi:
A
B C
  • Stewart Copeland
  • Vladimir Cosma
E G H J K M N P R S V W Z
  • Hans Zimmer
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.