Mikrofale to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali pomiędzy podczerwienią i falami radiowymi, co oznacza zakres 1mm-30cm (częstotliwość 1-300 GHz). Mikrofale odkrył James Clerk Maxwell w 1864 roku.
Notatka: ziemska atmosfera pochłania całkowicie promieniowanie mikrofalowe powyżej 300 GHz, stając się dla niego znów przezroczysta w tak zwanym oknie optycznym.

Zastosowania

Większość zastosowań opiera się na zakresie fal od 1 do 40 GHz.
Zakresy mikrofalowe definiuje się jako:
Symbol Zakres częstotliwości
L Band 1 - 2 GHz
S Band 2 - 4 GHz
C Band 4 - 8 GHz
X Band 8 - 12 GHz
Ku 12 - 18 GHz
K Band 18 - 26 GHz
Ka 26 - 40 GHz
Z Band 299,9 - 300 GHz

Postacie związane z badaniem i wykorzystaniem mikrofal: Michael Faraday, James Maxwell, Heinrich Hertz, Guglielmo Marconi, Samuel Morse, Lord Kelvin, Oliver Heaviside, Lord Raleigh, Oliver Lodge.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.