Michaił_Tuchaczewski -

Michaił Tuchaczewski (ur. 16 lutego 1893, zm. 11 czerwca 1937) - od 1935 marszałek ZSRR.
Początkowo był oficerem armii carskiej, a w 1918 roku wstąpił do partii bolszewików i dowodził wojskami czerwonych w wojnie domowej w Rosji. W wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 dowodził frontem zachodnim i w bitwie warszawskiej. Od 1925 do 1928 był szefem sztabu generalnego Armii Czerwonej. W czerwcu 1931 roku został mianowany wiceprzewodniczącym Rady Wojennej, wicekomisarzem do spraw wojskowych i morskich oraz szefem uzbrojenia armii. Uruchomił wówczas program produkcji czołgów. W 1937, w czasie czystek w Armii Czerwonej, oskarżono go o zdradę. Został aresztowany 22 maja tego roku. Torturowany, przyznał się do winy i w czerwcu 1937 roku skazano go na śmierć. Podaje się, że bezpośrednim zleceniodawcą tego sterowanego procesu był Stalin.
Tuchaczewski był zwolennikiem mechanizacji armii. W jego wizji trzonem sił zbrojnych miały być jednostki pancerne. Rozumiał również ogromne znaczenie lotnictwa, które w jego planach miało być samodzielną siłą. Organizował jednostki powietrznodesantowe i wypróbowywał je w działaniach na wielką skalę.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.