Miażdżyca tętnic inaczej arterioskleroza, to przewlekła choroba polegająca na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Polega na wysepkowatym gromadzeniu się cholesterolu (i jego estrów) oraz innych lipidów. Następnie występuje zwyrodnienie i wapnienie tych ognisk, które prowadzi do stwardnienia i zwężenia światła tętnic, do czego przyczynia się powstawanie zakrzepów w sąsiedztwie tych zmian. Do przyczyn tej choroby zalicza się m.in. niewłaściwy sposób odżywiania, hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, oraz stres. Miażdżyca tętnic mózgu powoduje niedokrwienie mózgu i zmiany psychiczne, ułatwia pęknięcia naczyń i udary (zwłaszcza przy współistniejącym nadciśnieniu). Miażdżyca tętnic wieńcowych jest jedną z przyczyn choroby wieńcowej, miażdżyca aorty może prowadzić do powstania tętniaka. Miażdżyca tętnic jest częstsza u mężczyzn i nasila się z wiekiem. W jej leczeniu duże znaczenie ma odpowiednia dieta, ruchliwy tryb życia, racjonalny wypoczynek. Etiologia miażdżycy tętnic nie jest w pełni poznana.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.