Metys – osoba mieszanego europejsko-indiańskiego pochodzenia. W polskiej nomenklaturze za Metysa uważa się osobę mającą część indiańskiej krwi, bez względu na pochodzenie indiańskiego przodka, przynależność państwową czy narodową. Mówi się więc o Metysach kanadyjskich, amerykańskich czy meksykańskich.
Samo słowo Metys wywodzi się z angielskiego Metis, które z kolei pochodzi z francuskiego Mètis. Może być także wywiedzione z hiszpańskiego mestizo. W obu językach słowa te zawierają łaciński pierwiastek mixtus – mieszać.
W języku angielskim określenie Metys zarezerwowane jest wyłącznie dla osób o mieszanym pochodzeniu zamieszkujących Kanadę. Społeczność ta wywodzi się od potomków osadników Kompanii Zatoki Hudsona (niemal wyłącznie mężczyzn pochodzenia francuskiego, szkockiego i irlandzkiego) i indiańskich kobiet z lokalnych szczepów oraz potomków francuskich osadników z Quebecu i ich indiańskich żon. Z czasem społeczność ta wykształciła specyficzną kulturę - łącznie z własnym językiem zwanym michif, będącym mieszanką języków francuskiego, dialektów szkockich, irlandzkich i lokalnych języków indiańskich.
Głównym zajęciem Metysów było łowiectwo, a przede wszystkim polowania na bizony. Z mięsa bizonów wytwarzali tzw. pemmican, przetworzone i suszone mięso bizonów wraz z bizonim łojem i leśnymi jagodami. Ten długo zachowujący świeżość, pożywny i smaczny produkt był poszukiwany przez pracowników Kompanii Zatoki Hudsona, Kompanii Północno-Zachodniej oraz przez władze Kanady na zaopatrzenie dla wojska. Właśnie kontrola nad rynkiem pemnicanu stałą się przyczyną sporu pomiędzy dwiema kompaniami, którego kulminacją była Bitwa pod siedmioma dębami. Ekspansja ekonomiczna Metysów doprowadziła także do napięć pomiędzy nimi a indiańskim plemieniem Siuksów, te zaś doprowadziły do lokalnej wojny.
Metysi wzniecili w Kanadzie dwa bunty: Rebelię nad Rzeką Czerwoną w 1869 roku oraz Rebelię Północno-Zachodnią w 1885.
Współcześnie według prawa kanadyjskiego Metysi mają te same przywileje co ludność indiańska.
Do znanych Metysów należą: Louis Riel i Cuthbert Grant.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.