McDonald's Corporation - największa na świecie sieć barów szybkiej obsługi, której nazwa jest synonimem fast food.
McDonald's dysponuje obecnie (2004) 31 tys. restauracji szybkiej obsługi w 121 krajach na całym świecie, w tym i w Polsce. Kompania jest również właścicielem innych marek restauracyjnych, jak Aroma Café, Boston Market, Chipotle Mexican Grill, Donatos Pizza i Pret A Manger. W 2001 roku jest przychody wyniosły 14.87 mld USD, a zyski netto - 1,64 mld.
McDonald's -
Większość restauracji McDonald's serwuje dania zarówno dla gości zajmujących stoliki, jak i kierowców samochodów (drive-in lub drive-through), aczkolwiek istnieje też wiele restauracji typu McDrive, w których przyjmuje sie wyłącznie zamówienia od kierowców i nie ma żadnych stolików - zwykle przy autostradach, stacjach benzynowych lub centrach handlowych.
Istnieje szereg restauracji "tematycznych", jak Rock-and-Roll McDonald's. Niektóre nowsze restauracje są jednocześnie miejscami rozrywki, zwanymi McDonald's Playlands lub PlayPlaces.
McDonald's -
Model biznesowy McDonald's Corporation nieco się różni od modelu innych sieci fast-foodów. Oprócz zwykłych opłat franczyzowych i procentu od sprzedaży, dochodem McDonald's są również czynsze, częściowo powiązane ze sprzedażą. McDonald's jest bowiem zawsze właścicielem nieruchomości, na której znajduje się restauracja będąca przedmiotem umowy franczyzowej. Jak stwierdził Harry J. Sonneborne, jeden z założycieli McDonald's: "Jesteśmy biznesem w dziedzinie nieruchomości. Jedynym powodem, dla którego sprzedajemy hamburgery, jest to, że przynoszą największy dochód płatnikom czynszu".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.