Strona ta dotyczy państwa 'Mauretania. Tę samą nazwę nosił również statek parowy RMS Mauretania
Mauretania' (Mauretańska Republika Islamska - Al-Dżumhurija al-Islamija al-Mauritanija) – państwo w północno-zachodniej Afryce, nad Atlantykiem. Graniczy z Senegalem, Mali, Algierią i Saharą Zachodnią, znaczną część kraju stanowią pustynne terytoria saharyjskie.
br />

Ustrój polityczny

Republika

Geografia

Podstawowe informacje o geografii i odsyłacz do artykuły o geografii kraju

Historia

W średniowieczu zasiedlona przez koczownicze plemiona berberyjskie. W XI-XII wieku Mauretania, rządzona przez dynastię arabskich Almorawidów, była znaczącym państwem, potem podległa sułtanowi Maroka. W XV wieku na wybrzeżach powstały faktorie handlowe Portugalczyków, później także Holendrów, Francuzów i Brytyjczyków, którzy wzajemnie rywalizowali o wpływy w regionie. Od 1903 protektorat, a następnie kolonia francuska, od 1956 niepodległa republika.

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju

Demografia

Dane można znaleźć na w CIA Factbook [1]
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.