Massachusetts Institute of Technology to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych Ameryki. MIT powstała w 1861 roku z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców z okolic Nowego Jorku i Bostonu. Jej celem jest jednoczesne kształcenie studentów i prowadzenie badań podstawowych - jednak silnie zorientowanych na praktyczne potrzeby społeczne. MIT jest uczelnią całkowcie prywatną. Z punktu widzenia prawa jest spółką akcyjną, której akcje posiada obecnie kilkaset osób - głównie członków rodzin założycieli MIT oraz jej byłych absolwentów, którym udało się osiągnąć sukces finansowy.
MIT składa się z 5 szkół, grupujących około 200 różnych kierunków nauczania, oraz około 300 grup badawczych i laboratoriów, które powstają i znikają w zależności od potrzeb i działają poza strukturą szkół. Unikalną cechą MIT jest łączenie nauczania typowo akademickiego z uczestnictwem w badaniach naukowych już po pierwszym roku studiów. Inną unikalną cechą MIT jest bardzo wysoki odsetek doktorantów i pracowników naukowych w stosunku do studentów nauczania "początkowego". Wynosi on niemal 1:1:1. Studenci nauczania "początkowego" muszą po pierwszym roku znaleźć sobie miejsce w którymś z zespołów badawczych. Ci, którzy nie zostaną zaakceptowani przez żaden zespół, muszą uczelnię opuścić. Studenci, którzy "przetrwali", są od razu wciągani w tok rzeczywistych badań, co z jednej strony daje stały dopływ "świeżej krwi" do zespołów badawczych, a z drugiej strony ukierunkowuje studentów w ich dalszym kształceniu i daje im możliwość praktycznego stosowania dopiero co nabytej wiedzy.
MIT było pierwszą na świecie uczelnią z tego rodzaju strukturą nauczania i prowadzenia badań. Struktura ta była później kopiowana przez wiele innych uczelni na świecie takich jak Caltech, Korean Institute of Technology, Ecole Normale Technique i wiele innych.
Zarówno kandydaci na studia podstawowe jak i doktoranckie są selekcjonowani na podstawie osiągnieć w szkole średniej, ogólnego życiorysu i rozmowy kwalifikacyjnej. Na studia podstawowe do MIT startuje rocznie około 10-15 tysięcy kandydatów z których jest wybierane około tysiąca. Mniej więcej połowa z nich aklimatyzuje się na uczelni i znajduje sobie miejsca w zespołach badawczych. Około 1/5 studentów i doktorantów wywodzi się spoza USA.
Badania prowadzone w MIT zapoczątkowały wiele nowych gałęzi techniki. Do najważniejszych można zaliczyć: Wiele z dzisiejszej kultury informatycznej wywodzi się właśnie z MIT.
MIT jako pierwsza uczelnia na świecie postanowił udostępnić w Internecie swoje materiały edukacyjne jako OpenCourseWare. Projekt zakłada, że w ciagu 10 lat udostępnione zostaną materiały z 2000 kursów z dziedzin zarówno technologicznych jak i humanistycznych. Strona domowa MIT OpenCourseWare to http://web.mit.edu/ocw/
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.