Marrani lub marani - Żydzi w średniowiecznej Hiszpanii i Portugalii, którzy ochrzcili się, aby uniknąć prześladowań religijnych, ale nadal potajemnie praktykowali judaizm.
Żydzi chrzcili się masowo przede wszystkim w latach 1391 i 1492, jednak pomimo ochrzczenia władze kościelne i państwowe nadal traktowały ich z rezerwą, a prześladowania były kontynuowane. Ostatecznie do końca XVII wieku część marranów opuściła Hiszpanię, natomiast pozostali wtopili się w katolickie społeczeństwo kraju.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.