Małe Antyle to archipelag na Oceanie Atlantyckim, część Antyli, ciągnący się około 1.900 km od wyspy Puerto Rico na północnym zachodzie do okolic północno-wschodniego cypla Ameryki Południowej, a następnie ku zachodowi, wzdłuż wybrzeży Wenezueli. Małe Antyle oddzielają Morze Karaibskie od otwartego Oceanu Atlantyckiego. Na południu Małe Antyle oddziela od Ameryki Południowej Rów Bonaire.
Małe Antyle składają się z licznych, niewielkich powierzchniowo wysp. Dzielą się na: Wyspy Dziewicze, Wyspy Podwietrzne (Anguilla, Saint Martin, Saint Christopher, Nevis, Montserrat, Barbuda, Antigua, Gwadelupa, Dominika i in.), Wyspy Zawietrzne (Martynika, Saint Lucia, Saint Vincent, Grenada i inne), wyspę Barbados oraz Antyle Holenderskie. Do Małych Antyli włącza się niekiedy przybrzeżne wyspy Ameryki Południowej: Tobago, Trynidad, Margaritę i Tortugę.
Od XVI wieku na Małych Antylach krzyżowały się strefy wpływów mocarstw kolonialnych: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, a później również USA. Poszczególne wyspy stanowiły odrębne kolonie, często prowadzące walkę lub rywalizujące między sobą.
Obecnie występuje tu mozaika państw niepodległych: Saint Christopher i Nevis, Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, Barbados, Trynidad i Tobago oraz terytoriów zależnych, należących do Wielkiej Brytanii: Anguilla, Montserrat, część Wysp Dziewiczych, Francji: Gwadelupa, Martynika, Holandii: Antyle Holenderskie, USA: część Wysp Dziewiczych, Wenezueli: Tortuga, Margarita, Aves i in. Wyspa Saint Martin jest podzielona między Francję i Holandię.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.