Little Boy – kryptonim bomby jądrowej zrzuconej 6 sierpnia 1945 na Hiroszimę. Little Boy został zrzucony z wysokości ok. 9500 m przez bombowiec B-29 o nazwie Enola Gay, pilotowany przez płk. Paula Tibbetsa. Bomba wybuchła o 8:16:02 (rano) czasu lokalnego, na wysokości 580 metrów nad śródmieściem.

Konstrukcja

Little Boy miał długość 3 metrów, średnicę, w najgrubszym miejscu, 71 cm i ważył 4035 kg, choć ładunek uranu ważył zaledwie 64 kg (z czego tylko 0,7 kg uległo rozszczepieniu). Nazwano go Little Boy (mały chłopiec) lub Thin Man (chudy człowiek), gdyż pod takim kryptonimem kryły się też duże bomby zapalające, które masowo zrzucano już wcześniej na Japonię. Little Boy odziedziczył po tych bombach zewnętrzny pancerz, co upodabniało go do złudzenia do tych bomb. Bomba posiadała zapalnik ciśnieniowy, który uruchamiał eksplozję automatycznie na żądanej wysokości.
Little Boy posiadał moc wybuchu równoważną 15 kilotonom trotylu. Jego serce składało się ze sfery wypełnionej ok. 0,5 kg izotopu uranu 235. Sfera była podzielona na trzy odseparowane od siebie cienkimi foliami ołowianymi sekcje. W każdej znajdowała się 1/3 całkowitej ilości uranu. Wybuch został inicjowany przez symetrycznie rozmieszczone wokół tej sfery ładunki trotylu, które wtłoczyły trzy fragmenty uranu do środka sfery niszcząc przy okazji cienkie przegrody ołowiane i tworząc odpowiednią masę krytyczną uranu.
Był pierwszą na świecie bombą atomową użytą w czasie wojny. Nigdy więcej nie użyto bojowo bomby uranowej. Na Nagasaki użyto bomby Fat Man z ładunkiem plutonowym. Jednym z celów bombardowania było porównanie skutków niszczących obu typów bomb.
Schemat bomby Little Boy
Little Boy -
 1. Lotki stabilizujące
 2. Stożek ogona
 3. Wloty powietrza (dla detonatora ciśnieniowego)
 4. Detonator ciśnieniowy
 5. Ołowiana obudowa ekranująca
 6. Ramię detonatora
 7. Głowica detonatora
 8. Konwencjonalny materiał wybuchowy (kordyt)
 9. "Pocisk" z Uranu-235
 10. Prowadnica "pocisku"
 11. "Tarcza" z Uranu-235 (ze zwierciadłem neutronów)
 12. Czujniki telemetryczne
 13. Zapalniki (montowane tuż przed zrzutem)

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.