Lemmy Kilmister - (właściwie Ian Fraiser Kilmister) urodzony 24 grudnia 1945 roku w Stoke-on-Trent w Wielkiej Brytanii, angielski wokalista i basista rockowych formacji Hawkwind oraz Motörhead.
Miał zaledwie trzy miesiące, gdy jego rodzinę opuscił ojciec - pastor, stąd wzięła się nienawiść do religii. Właśnie dzięki temu we wczesnych latach sześćdziesiątych zaczął żywo interesować się muzyką rockową. Po pierwszych doświadczeniach muzycznych udało mu się w 1971 roku znaleźć etat basisty w znanym zespole Hawkwind, gdzie od czasu do czasu udzielał się równiez wokalnie. Podczas kanadyjskiej trasy koncertwej zespołu w 1975 roku pogłębiła się przepaść dzieląca członków grupy i uzależnionego wtedy od amfetaminy muzyka. Ostatecznie został on aresztowany za posiadanie narkotyków przez policję i odesłany od Wielkiej Brytanii. Tym samym zakończyła się działalność Lemmy'ego w Hawkwind.
Po powrocie do ojczyzny rozpoczął poszukiwania muzyków, którzy byliby chętni tworzyć nowy zespół. Tuż przed zgubną w skutkach kanadyjską trasą Lemmy napisał utwór zatytułowany Motörhead (jest to obiegowa nazwa osoby zażywającej amfetaminę) i ostatecznie tak została nazwana nowouformowana grupa. Oprócz gry na gitarze basowej objął w niej także stanowisko wokalisty. Muzyka nowego zespołu znacznie różniła się od tego, co prezentował Hawkwind - była bardzo zadziorna, oparta na prostych riffach, zakorzeniona trochę w estetyce punk rocka, przez co stała się kamieniem milowym w rozwoju thrash metalu. Taka mieszanka doskonale zaspokajała oczekiwania słuchaczy, co spowodowało niebywały sukces komercyjny w Wielkiej Brytanii. Mimo to Lemmy pozostaje dziś dla wielkich rzesz fanów heavy metalu swoistym guru.
W późniejszych latach Motörhead zwolnił tempo wydawnicze, ale nie doszło do rozwiązania zespołu. Lemmy zaś często udziela się w innych muzycznych projektach (np. Probot Dave'a Grohla).
Lemmy napisał także autobiografię pt. White Line Fever.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.