Kurt Waldheim (ur. 21 grudnia 1918) - austriacki polityk i dyplomata, Sekretarz Generalny ONZ w latach 1972-1981 i Prezydent Federalny Austrii (1986-1992).
Urodził się 21 grudnia 1918 w St. Andrä-Wördern w Dolnej Austrii. Po maturze zaciągnął się do służby wojskowej w armii austriackiej, gdzie ukończył Akademię Konsularną i rozpoczął studia prawnicze, które przerwała II wojna światowa. Podczas wojny służył w armii niemieckiej.
Po zakończeniu wojny wstąpił do służby dyplomatycznej. Był przedstawicielem Austrii we Francji, ONZ i Ottawie. W 1968 r. powołany przez kanclerza Josefa Klausa na stanowisko ministra spraw zagranicznych Austrii, a od roku 1970 pełnił funkcję ambasadora Austrii przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1972 r. powołany został na stanowisko Sekretarza Generalnego ONZ, pełnił tę funkcję do roku 1981. W latach 1982-1984 wykładał na Uniwersytecie Georgetown University w Waszyngtonie. Dnia 8 czerwca 1986 roku, jako kandydat Austriackiej Partii Ludowej, został wybrany na Prezydenta Republiki Austrii. Podczas sprawowania urzędu wynikł skandal związany z przeszłością Kurta Waldheima; polegał on na ukrywaniu przynależności Waldheima do nazistowskiej organizacji SA i jego działalności jako oficera Wehrmachtu na Bałkanach (12 Armia w Albanii, Bośni i Grecji). Nie został jednak uznanym za winnego żadnych zbrodni wojennych. Wybór Waldheima na Prezydenta i późniejsze ujawnienie jego przeszłości przyczyniło się w znacznym stopniu do częściowej alienacji Austrii na arenie międzynarodowej. Obowiązki prezydenckie pełnił do 8 lipca 1992.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.