Pod pojęciem sztuka kulinarna rozumie się ogół zagadnień związanych z przygotowywaniem potraw. Często używa się go w znaczeniu umiejętności przygotowywania różnych potraw w sposób smaczny, pożywny i estetyczny.
Zadziwiające jest, jak wielka jest różnorodność pożywienia wykorzystywanego kulinarnie przez gatunek ludzki. W różnych regionach, zależnie od dostępności źródeł pożywienia i wielowiekowej tradycji, wyksztaciły się różne zwyczaje kulinarne.
Ludzie jedzą wiele rodzajów pożywienia: Szczególnie ciekawa jest ta ostatnia kategoria - potrzeby przystosowania ciężkostrawnej lub nawet trującej żywności do zjedzenia wymagają często długotrwałej obróbki cieplnej i innej. Ważnym powodem była też konieczność konserwacji żywności. Jeszcze innym, chronologicznie najpóźniejszym powodem, są potrzeby smakowe ludzi.
Przepisy kuchenne dzieli się zwykle według regionu pochodzenia. I tak mamy m.in.:
Inne rodzaje kuchni: Ostatnio powstało też wiele potraw o bardzo wysokim stopniu przetworzenia, które łatwo przyrządzić w domu, m.in.:
  • mrożonki warzywne i mięsno-warzywne do smażenia
  • zupy instant
  • koncentraty
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.