Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi.
Ze względu na fakt, że okres obiegu księżyca wokół Ziemi jest równy jego okresowi obrotu wokół własnej osi (27d7h43m), z Ziemi widoczna jest tylko jedna połowa tarczy Księżyca. Dokładniej widoczne jest nieco więcej niż 50% powierzchni dzięki zjawisku libracji. Zdjęcie obok pokazuje część „odwrotnej strony” Księżyca - nigdy nie widocznej z Ziemi, z bardzo dużym kraterem uderzeniowym którego kręgi zajmują duży procent powierzchni odwrotnej strony.
Księżyc pisane z dużej litery jest nazwą własną ziemskiego Księżyca, księżyc pisane z małej litery odnosi się do wszystkich ciał niebieskich obiegających planety.

Eksploracja Księżyca

Księżyc -
Pierwszym wytworem ludzkich rąk, jaki pojawił się na Księżycu, była radziecka bezzałogowa sonda kosmiczna Luna 2. Rozbiła się ona 14 września 1959 o 21:02:24 czasu uniwersalnego (zulu).
Pierwszy człowiek stanął na Księżycu 20 lipca 1969. Był nim dowódca załogi misji Apollo 11 - Neil Armstrong, który wypowiedział historyczne słowa: „Mały krok dla człowieka, wielki krok dla ludzkości”. Ostatnim człowiekiem, który dotąd stanął na powierzchni naturalnego satelity Ziemi był Eugene Cernan, który był członkiem misji Apollo 17 w roku 1972.

Zjawiska związane z Księżycem

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.