Krotona albo Kroton, dzisiejsze Crotone, miasto na południu Włoch, leżące nad Morzem Jońskim na obszarze starożytnej Wielkiej Grecji, jedno z największych miast tego obszaru.
Krotona została założona około roku 710 p.n.e. jako kolonia Achajska. W Krotonie założył swą szkołę Pitagoras, po ucieczce z Samos, a jego uczniowie przez jakiś czas rządzili miastem. Z Krotony pochodził również słynny atleta grecki Milon.
Krotona rywalizowała z Sybaris i około roku 510 p.n.e. pokonała to miasto w wojnie, w której ponoć po stronie krotończyków walczyło 100 000 ludzi prowadzonych przez Milona. Sybaris przegrało wojnę i zostało doszczętnie zburzone.
Hegemonię Krotony w Wielkiej Grecji na jakiś czas powstrzymał Dionizjos Starszy.
Podczas wyprawy Pyrrusa do Italii Krotona wciąż była dużym miastem, jednak już po klęsce Pyrrusa połowa miasta wyludniła się. Miasto wpadło w ręce Bruttów, w rękach krotończyków została jedynie cytadela. W czasie wojen punickich Krotona była twierdzą Hannibala, a w roku 193 p.n.e. miasto stało się kolonią rzymską.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.