Kreta -
Kreta -
Kreta (gr. Κρητη od słowa krateia - silna) jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, należącą do Grecji. Jest ona największą grecką wyspą, i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską.
Podstawowe dane:
  • Powierzchnia wyspy: 8200 km²
  • Ludność: ok. 500 tys. mieszkańców
  • Długość linii brzegowej: 1040 km
  • Największe miasto: Iraklion (Heraklion)
Kreta stanowi region administracyjny i dzieli się na nomosy Chania, Retimnon, Iraklion i Lasithion. Transport samolotowy zapewniają dwa duże lotniska, Nikos Kazantzakis w Iraklionie i Daskalogannis w Chania. Największe miasta to Iraklion (Heraklion), Chania, Rethimno, Ajos Nikolaos.
Największe atrakcje turystyczne to ruiny pałaców minojskich w Knossos i Fajstos, pozostałości archeologiczne w Gortynie, fortyfikacje wzniesione przez Wenecjan w Rethimnon i Spinalonga, wąwóz Samaria i inne mniejsze wąwozy (Agia Irini, Aradena).
Z Krety pochodzi słynny malarz hiszpański El Greco.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.