Korynt (gr. Κόρινθος, Korinthos; łac. Corinthus), miasto portowe w środkowej Grecji, na półwyspie Peloponez, w Przesmyku Korynckim.
Liczba mieszkańców: 23 tys. (1991).

Historia

w Koryncie
Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z V tysiąclecia p.n.e. W starożytności Korynt był ważnym greckim miastem-państwem (polis). Został założony przez Dorów.
Około roku 600 p.n.e. zaczął się okres największego rozkwitu, pod rządami Kypelosa i Perinadra. Miasto było wówczas wielkim regionalnym ośrodkiem handlu i produkcji przedmiotów z brązu oraz ceramiki.
W roku 146 p.n.e. Korynt został zburzony przez Rzymian. Odbudowali go przez Cezara i Augusta w 46 p.n.e. Stał się stolica rzymskiej kolonii (Colonia laus Iulia Corinthiensis), a potem prowincji Achai. Około roku 51 n.e. w Koryncie znajdowala sie siedziba jednej z pierwszych gmin chrześcijańskich (założona przez św. Pawła). W 1205 roku zdobyty przez Krzyżowców. Później Korynt znajdował się w rękach Wenecjan i Turków osmańskich. W roku 521 i 1858 zniszczony podczas trzęsienia ziemi. W latach 1881-1893 wpoprzek Przesmyku Korynckiego przekopano Kanał Koryncki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.