Kopenhaga -
Kopehnaga (duń. København, łac. Hafnia) - stolica i największe miasto Królestwa Danii.

Geografia

Kopenhaga położona jest na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandii i częściowo Amager. Od roku 2000 Kopenhaga połączona jest mostem ze szwedzkim miastem Malmö. Miasto zamieszkuje 617 tys. osób, a cały zespół miejski liczy 1.4 mln. mieszkańców.

Historia

Kopenhaga powstała około roku tysięcznego, założona przez Swena Widłobrodego lub Kanuta Wielkiego. Do połowy XII w. była osadą rybacką; po powstaniu w tych rejonach w 1167 roku biskupstwa zaczęła nabierać znaczenia jako ośrodek handlowy i rzemieślniczy. Prawa miejskie Kopenhaga otrzymała w roku 1254; stolicą Królestwa została ok. roku 1536. Nazwa miasta pochodzi od zniekształconego duńskiego Købmandshavn, co oznacza " port handlowy ".

Komunikacja

Jako największy duński port Kopenhaga ma połączenia promowe ze Szwecją, Norwegią, Niemcami, Polską i Wlk. Brytanią. Na wyspie Amager położony jest jeden z większych w Europie i największy w Skandynawii międzynarodowy port lotniczy - Kastrup. Oprócz tego Zelandia połączona jest z sąsiadującymi lądami licznymi mostami, co umożliwia ruch pociągów i samochodów.

Nauka

Zob. hasło Uniwersytety w Danii

Osoby związane z Kopenhagą

Odnośniki zewnętrzne:

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.