Komórka roślinna - podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna budująca organizm rośliny. Pod względem kształtu komórki roślinne można podzielić na:
  • równowymiarowe - o kształcie kuli (parentymatyczne),
  • silnie wydłużone w jednym kierunku (prozentymatyczne)
Kształt komórki zależy od funkcji jaką pełni i od rodzaju tkanki, której jest elementem. Rozmiar komórki roślinnej przyjmuje się od 10 mikrometrów do 100 mikrometrów. Chociaż zdarzają się komórki o rozmiarach kilka cm.
Budowa komórki roślinnej: -ściana komórkowa -plasmodesma -błona komórkowa -chloroplast -błona tylakoidu -mitochondrium -lizosomy -aparat Golgiego -wakuola -retikulum endoplazmatyczne gładkie -retikulum endoplazmatyczne szorstkie -jądro -błona jądrowa -otwór w błonie jądrowej -jąderko
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.