Kolarstwo szosowe, najstarsza i najbardziej tradycjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
Sport ten jest wciąż najbardziej popularnym na świecie rodzajem kolarstwa. Amatorsko uprawia go ok. miliona ludzi, a w rankingach UCI figuruje ok. 1000 kolarzy uprawiających ten sport zawodowo.
Na całym świecie rozgrywane są setki zawodów szosowych. Zawody te rozgrywane są na wiele sposobów.

Zawody wieloetapowe

Najbardziej tradycyjnym rodzajem zawodów są wieloetapowe wyścigi, w których pokonuje się kilka-kilkanaście jednodniowych tras o długości od 80 do 250 km. Większość etapów zaczyna się od jednoczesnego startu wszystkich zawodników, a kolarze pokonują wspólnie większą część trasy jadąc zwartą grupą, zwaną peletonem. Wygrywa ten zawodnik który pierwszy dojedzie do mety. Część etapów (zwykle 2) jest jednak pokonywana ze startu dzielonego (kolarze wyruszają na trasę jeden po drugim w kilkumintuowych odstępach), w którym o wygranej decyduje indywidualny czas przejazdu a nie kolejność dojeżdżania do mety. Kolarze jadący w takich zawodach tworzą zespoły, w ramach których zawodnicy wspierają się nawzajem i starają się wypracować jak nalepszą pozycję w peletonie swojemu liderowi, lub formują własny minipeleton dopomagając liderowi w tzw. ucieczce, czyli oderwaniu się od peletonu. Konieczność jazdy w peletonie wynika z faktu, że na szosie większość wysiłku zawodnika idzie na pokonywanie oporów powietrza, a nie grawitacji i oporów toczenia. Ukrycie się więc za plecami innych zawodników znacząco oszczędza siły. Zawodowi kolarze na płaskich etapach osiągają bardzo wysokie jak na rower średnie prędkości rzędu 40-45 km/h.
Najbardziej znane:
 • Tour de France - najbardziej morderczy i najdłuższy wyścig wieloetapowy na świecie, w ramach którego zawodnicy przejeżdzają ponad 3000 km, robiąc "koło" po całej Francji.
 • Giro d'Italia - drugi z najsłynniejszych wyścigów wieloetapowych, nieco krótszy od Tour de France, ale posiadający więcej etapów górskich.
 • Vuelta a España - trzeci z najsłynniejszych wyścigów wieloetapowych.
 • Paryż-Nicea - stanowi tradycyjne otwarcie europejskiego sezonu kolarskiego i nazywany jest popularnie "Wyścigiem w stronę słońca". W sezonie 2005 wyścig został wpisany do elitarnego cyklu imprez "Pro Tour".
 • Tour de Pologne - średniej wielkości wyścig zawodowy, jest to jednak wyścig o najwyższym rankingu UCI odbywający się na terenie Polski.
 • Wyścig Pokoju - niegdyś największy amatorski wyścig wieloetapowy - obecnie średniej wielkości wyścig zawodowy, jednak jest to wciąż jedyny wyścig na świecie, którego trasa przechodzi przez więcej niż 2 kraje.

Zawody jednoetapowe

Innym rodzajem zawodów są tzw. wyścigi klasyczne - czyli jednodniowe zawody, które odbywają się albo na trasach tworzących koło (tzw. rundy), które pokonuje się kilka-kilkanaście razy albo na bardzo długich (do 500 km) trasach, położonych zwykle w szczególnie atrakcyjnych widokowo i turystycznie miejscach. Zawody te mają jednak zwykle mniejszą rangę od zawodów wieloetapowych. Wyjątkiem są tu tylko rozgrywane dorocznie mistrzostwa świata UCI, które odbywają się tradycyjnie na trasie kołowej.
Najbardziej znane:
 • Wyścig Mediolan-San Remo - najsłynniejszy włoski "klasyk", zwany niekiedy "wiosennymi mistrzostwami świata", ponieważ odbywa się pod koniec marca.
 • Wyścig Paryż-Roubaix - najbardziej znany wyścig jednodniowy, zwany "Piekłem Północy", z racji pokonywania odcinków prowadzących "kocimi łbami" (w sumie ponad 50 km na ok. 250 km dystansie) zlokalizowanych w północnej Francji
 • Tour des Flandres - jeden z najbardziej prestiżowych zawodów jednodniowych, rozgrywany w północnej Belgii.
 • Paryż-Tours - tradycyjnie kończący sezon zawodowy we Francji
 • Giro di Lombardia - tradycyjnie kończący sezon zawodowy we Włoszech.
Polscy kolarze: Napisane częściowo na podstawie: http://szosa.rowery.org/
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.