Kofi_Annan -
Kofi Atta Annan (urodzony 8 kwietnia 1938 w Kumasi, w Ghanie) jest siódmym Sekretarzem Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2001 został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla.
Ukończył studia na Politechnice w rodzinnym Kumasi (Uniwersity of Science and Technology) oraz w Macalester College w St. Paul (tytuł B.A.) w Minnesocie w USA. Później studiował na wydziale ekonomii w Institut Universitaire des Hautes Etudes Internationales w Genewie i Massachusetts Institute of Technology, gdzie otrzymał tytuł magistra zarządzania.
W różnych agendach ONZ Kofi Annan pracuje od 1962 roku, stopniowo osiągając kolejne pozycje w hierarchii tej organizacji. W latach 90. XX wiek pracował m.in. jako Asystent Sekretarza Generalnego ds. Operacji Pokojowych (marzec 1993 - luty 1994) oraz jako Zastępca Sekretarza Generalnego Boutrosa-Ghali (luty 1994 - październik 1995; kwiecień 1996 - grudzień 1996). Od listopada 1995 roku do marca 1996, w okresie po podpisaniu porozumienia pokojowego w Dayton był Specjalnym Przedstawicielem Sekretarza Generalnego w byłej Jugosławii, nadzorując wycofywanie Sił Ochronnych ONZ (UNPROFOR) z regionu i zastępowanie ich siłami NATO (IFOR).
Pierwszą kadencję na stanowisku Sekretarza Generalnego rozpoczął 1 stycznia 1997. Wkrótce po uzyskaniu nominacji Annan wystąpił z inicjatywą reformy ONZ, która jest w trakcie realizacji. 1 stycznia 2002 rozpoczął drugą kadencję urzędowania na tym stanowisku, która potrwa do 31 grudnia 2006 roku.
Krytycy zarzucają Annanowi błędy i bezczynność w czasie kryzysu w Srebrenicy i masakry w Rwandzie. W czasie gdy kierował ONZ ujawniono także olbrzymie nieprawidłowości w zarządzaniu programem pomocowym dla Iraku "Ropa za żywność".
Linki zewnętrzne
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.