Kofi Atta Annan (urodzony 8 kwietnia 1938 w Kumasi, w Ghanie) - Sekretarz Generalny ONZ w okresie od 1 stycznia 1997 do 31 grudnia 2006. W 2001 roku został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla.
Ukończył studia na Politechnice w rodzinnym Kumasi (University of Science and Technology) oraz w Macalester College w St. Paul (tytuł B.A.) w Minnesocie w USA. Później studiował na wydziale ekonomii w Institut Universitaire des Hautes Etudes Internationales w Genewie i Massachusetts Institute of Technology, gdzie otrzymał tytuł magistra zarządzania.
W różnych agendach ONZ Kofi Annan pracuje od 1962 roku, stopniowo osiągając kolejne pozycje w hierarchii tej organizacji. W latach 90. XX wieku pracował m.in. jako Asystent Sekretarza Generalnego ds. Operacji Pokojowych (marzec 1993 - luty 1994) oraz jako Zastępca Sekretarza Generalnego Boutrosa-Ghali (luty 1994 - październik 1995; kwiecień 1996 - grudzień 1996). Od listopada 1995 roku do marca 1996, w okresie po podpisaniu porozumienia pokojowego w Dayton był Specjalnym Przedstawicielem Sekretarza Generalnego w byłej Jugosławii, nadzorując wycofywanie Sił Ochronnych ONZ (UNPROFOR) z regionu i zastępowanie ich siłami NATO (IFOR).
Pierwszą kadencję na stanowisku Sekretarza Generalnego rozpoczął 1 stycznia 1997. Wkrótce po uzyskaniu nominacji Annan wystąpił z inicjatywą reformy ONZ. 1 stycznia 2002 rozpoczął drugą kadencję urzędowania na tym stanowisku, która trwała do 31 grudnia 2006 roku.
Jego żoną jest Nane Annan ze Szwecji, z wykształcenia prawnik, obecnie zajmująca się sztuką. Mają troje dzieci.

Odznaczenia

  • Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2000)
  • Order Lwa Niderlandzkiego (2006)
Kofi Annan
Kofi Annan
Кофі Анан
Kofi Annan
كوفى انان
کوفی انان
Kofi Annan
Kofi Annan
Kofi Annan Kofi Annan
安南
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.