Kod genetyczny to zapis DNA lub RNA, na podstawie którego tworzone są cząsteczki organiczne w komórce - białka i rybozymy.
Kod genetyczny używany do kodowanie białek jest kodem trójkowym - jeden aminokwas kodują trzy następujące bezpośrednio po sobie zasady azotowe, np. ATG (adenina-tymina-guanina). Takie połączenie nazywamy tripletem albo kodonem.
Kod genetyczny używany do kodowania rybozymów jest w zasadzie dowolny - jedna zasada DNA przekłada się na jedną zasadę rybozymu.
Widać tu od razu problem - skąd wiadomo jak podzielić kod na trójki ? Do rozpoczęcia kodowania potrzebna jest pewna sekwencja startowa, która po przesunięciu o jeden staje się "nieprawidłowa". Jedynie w niektórych wirusach ten sam kod genetyczny rzeczywiście jest używany w kilku interpretacjach, co kosztem mniej optymalnych sekwencji białkowych (nie wszystkie sekwencje da się w ten sposób zakodować) pozwala oszczędzić na rozmiarach kodu.
Występują pewne różnice pomiędzy interpretacjami kodu genetycznego u różnych, szczególnie "egzotycznych" organizmów. Poniższa tabela przedstawia wersję kanoniczną przyjętą w inżynierii genetycznej, tzn. działającą dla większości organizmów:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.