Kantyna (wł. cantina znaczy piwnica) – niewielki sklep wojskowy, sprzedający podstawowe produkty (dla wojska lub pracowników cywilnych danej instytucji): papierosy, prasę, środki czystości, bieliznę, herbatę itp. Bywa łączony z barem lub kawiarnią.
Nie zawsze jednak ten termin odnosił się do bufetu wojskowego. Pierwotnie był to rodzaj skrzyni obitej na zewnątrz skórą, a wewnątrz wyłożonej aksamitem. Służyła do przewożenia niezbędnych szlachcicowi w długiej podróży przedmiotów, w tym butelek, kieliszków czy sztućców. Z czasem, kiedy przestano zabierać kantyny ze sobą (w XIX wieku, kiedy podróżowano już koleją i rozwinęło się hotelarstwo) służyły w domach jako przechowalnie dla sreber stołowych. W pierwszych dziesiątkach XX wieku kantynami nazywano podręczne pudła zabierane w podróż samochodem, wewnątrz których przewożono alkohol kieliszki i zakąskę lub termos z kawą i filiżanki.

Bibliografia

  • PWN Leksykon: Wojsko, wojna, broń, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, ISBN 83-01-13503-9
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.