Janusz_Lewandowski -
Janusz Lewandowski (urodzony 13 czerwca 1951 w Lublinie) to polski ekonomista i polityk z grupy gdańskich liberałów oraz poseł do Parlamentu Europejskiego od 13 czerwca 2004.

Biografia

Janusz Lewandowski ukończył ekonomię w Uniwersytecie Gdańskim, zrobił tu doktorat i wykładał do 1984 roku. Później pracował w Polskich Liniach Oceanicznych, był wykładowcą w amerykańskim Uniwersytecie Harvarda oraz założył Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku.
Jest autorem książki o sławnych liberałach, a także artykułów i felietonów do gazet i czasopism, jak: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Parkiet, Polityka, Wprost i Newsweek.

Biografia polityczna

W latach 1980-1989 był doradcą ekonomicznym NSZZ Solidarność, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego ze środowiska tzw. gdańskich liberałów. Był ministrem prywatyzacji w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (1990-1991) i Hanny Suchockiej (1992-1993). Jego główne sukcesy w tym czasie to m.in. uruchomienie giełdy i opracowanie programu powszechnej prywatyzacji.
Po utracie mandatu poselskiego w 1993, w latach 1994-97 pracował jako ekspert głównie za granicą. Po połączeniu Kongresu (KLD) i Unii Demokratycznej w jedną partię w 1994 został członkiem Unii Wolności i z jej listy wszedł do Sejmu w 1997 r. Razem z Donaldem Tuskiem i grupą liberałów odszedł z UW do Platformy Obywatelskiej i w 2001 ponownie został wybrany został posłem do Sejmu. Członek Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej .
Przez ostatni rok był obserwatorem przy Parlamencie Europejskim. W wyborach europejskich 13 czerwca 2004 startował z list Platformy Obywatelskiej w okręgu nr 1 (Województwo pomorskie uzyskując 79,879 głosów (czyli 20,17% – najlepszy wynik w regionie). Obecnie jest przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.