Jan Długosz (1415-1480) był kanonikiem krakowskim i historykiem. Pochodził z rodu rycerskiego. Przez trzy lata studiował w Akademii Krakowskiej. Był zaufanym współpracownikiem i kanclerzem biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, a po jego śmierci służył królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Od roku 1467 był wychowawcą synów królewskich. W roku 1480 został mianowany biskupem lwowskim. Napisał wiele dzieł, ale największą sławę przyniosły mu Historiae Poloniae (Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego), których pełne wydanie ukazało się w latach 1701-1703.
Innymi ważnymi kronikarzami historii Polski byli Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Marcin Kromer
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.