Izrael, Państwo Izrael (hebr. - מדינת ישראל Medinat Yisrael, arab. دولة اسرائيل - Daulat Isra'il) – państwo położone na Bliskim Wschodzie, w historycznej Palestynie.

To, które miasto jest stolicą Izraela jest sprawą kontrowersyjną. Stolicą Izraela w momencie jego powstania był Tel Awiw, jako że Jerozolima nie miała należeć do strefy żydowskiej według pierwotnego planu podziału brytyjskiego terytorium mandatowego. W 1950 władze Izraela postanowiły jednak przenieść stolicę do Jerozolimy – wiązał się z tym jednak problem, ponieważ Jerozolima nie należy do uznawanego międzynarodowo terytorium Izraela. Z tego powodu nie jest ona traktowana przez inne państwa ani ONZ jako stolica Izraela, a wszystkie ambasady nadal znajdują się w Tel Awiwie.

Ustrój polityczny

Główny artykuł: ustrój polityczny Izraela
Izrael jest krajem demokracji parlamentarnej reprezentowanej przez władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Obywatelstwo

Obywatelstwo państwa Izrael przysługuje:
  • osobom, które uzyskały prawo powrotu zgodnie z ustawą o powrocie z 1950 roku;
  • osobom zamieszkałym w Palestynie przed powstaniem Izraela;
  • dzieciom obywateli Izraela;
  • osobom, które uzyskały naturalizację.

Siły Obronne Izraela

Główny artykuł: Siły Obronne Izraela
Cewa Hagana LeIsrael - zostały powołane do życia podczas wojny wyzwoleńczej w 1948 roku, mają na celu obronę kraju zarówno przed atakami militarnymi, jak i przejawami terroru.

Geografia

Główny artykuł: Geografia Izraela
Powierzchnia: Sąsiedzi i długość granic:

Podział administracyjny

6 dystryktów (mechosot):
  • Dystrykt Jerozolimy
  • Dystrykt Północny
  • Dystrykt Hajfy
  • Dystrykt Centralny
  • Dystrykt Tel-Awiwu
  • Dystrykt Południowy

Ludność

6.631.000 (stan na 2003 rok)
Średnia gęstość zaludnienia: 279 osób/km2
Większość ludności mieszka na wybrzeżu Morza Śródziemnego. W Izraelu jest wysoki poziom warunków bytowych i wykształcenia społeczeństwa. Najwyższy na Bliskim Wschodzie stopień urbanizacji. 90% ludności mieszka w miastach.
Główne miasta (według danych z 2003 roku): Główne wyznania:

Gospodarka

Główny artykuł: gospodarka Izraela
Podstawowe informacje o ekonomii

Historia

Główny artykuł: historia Izraela
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.