Iksjon według mitologii greckiej pierwszy człowiek, który zabił swojego krewnego - Ejoneusa - za co został strącony do Tartaru, gdzie przykuto go do wiecznie obracającego się koła.
Inne mity mówią, że zabił przyszłego teścia, nie chcąc płacić za żonę. Rytu oczyszczenia ze zbrodni dokonał sam Zeus, jednak gdy Iksjon, targany namiętnością do żony Gromowładnego, uwiódł chmurę stworzoną na podobieństwo Hery, Zeus strącił go do Tartaru. Z namiętności Iksjona zrodził się Kentauros, przodek Centaurów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.