Ichthys, pisany też: Ichtys - w języku greckim znaczy "RYBA" (ΙΧΘΥΣ). Ichthys - znak pierwszych chrześcijan - symbolizuje Chrystusa. Jest jednym z najsłynniejszych akrostychów, czyli słów, które można utworzyć biorąc pierwsze litery wyrazów ze zdania.
Ichthys (ΙΧΘΥΣ) to akrostych greckich słów:
  • ΙΗΣΟΥΣ  (Iēsoûs) - Jezus
  • ΧΡΙΣΤΟΣ  (Christós) - Chrystus
  • ΘΕΟΥ  (Theoû) - Boży
  • ΥΙΟΣ  (Yiós) - Syn
  • ΣΩΤΗΡ  (Sōtér) - Zbawiciel
Jezus Chrystus Boży Syn Zbawiciel.
W czasie prześladowań pierwszych chrześcijan, podobizna ryby była ich znakiem rozpoznawczym. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie odniesienie: po pierwsze - łączy sie ze chrztem św. , gdyż żywiołem ryby jest woda; po drugie - ma odniesienie do eucharystii. Świętym pokarmem chrześcijan była i jest Eucharystia, sam Chrystus - ichthys - ryba. Na malowidłach w katakumbach ryba jest symbolem eucharystii. Do IX wieku na wszystkich przedstawieniach Ostatniej Wieczerzy, ryba znajduje się obok chleba i kielicha.
Jako symbol chrześcijaństwa była używana znacznie wcześniej niż krzyż, który tak ważnym symbolem stał się dopiero w IV wieku. Obecnie obserwuje się wielki renesans znaku Ryby, czyli Ichthys, i to nie tylko wśród zielonoświatkowców czy Koptów, ale także w kościele katolickim i kościołach protestanckich. Krzyż jest znakiem męki Chrystusa i jego śmierci. Ryba jest znakiem życia, stąd też jej wielka popularność zwłaszcza wśród współczesnej młodzieży. Można zauważyć ten symbol na wielu samochodach. Wielki pomnik w kształcie ryby zbudowano jako bramę trzeciego tysiąclecia w Lednicy - miejscu dorocznych spotkań religijnych polskiej młodzieży katolickiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.