FireWire (IEEE-1394)
Typ interfejsu:szeregowy
Transfer:do 800 Mbit/s
Długość magistrali:do 72 m (16 odcinków po 4½ m)
Liczba portów:1 lub 2
Liczba urządzeń:do 63 na magistrali
Rodzaj złącza:IEEE-1394 (4 lub 6 pinów)
Zasilanie przez interfejs:tak (do 60W)
Hot plugging:tak
Zastosowanie
kamery cyfrowe, aparaty cyfrowe, skanery, drukarki, pamięci masowe, urządzenia audio-wideo, łączenie dwóch komputerów za pomocą kabla
IEEE 1394 (znane również pod nazwą handlową firmy Apple jako FireWire) to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i izosynchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany głównie przez firmę Apple Computer. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.
Magistrala ta w odrobinę okrojonej wersji (brak linii zasilających) znana jest również pod używaną przez koncern Sony nazwą i.Link. FireWire jest szeregową magistralą ogólnego przeznaczenia, jednak ze względu na lansowanie jej przez Apple jako wyjątkowo multimedialnej oraz ze względu na powszechne jej stosowanie w kamerach (pod nazwą i.Link) jest kojarzona prawie wyłącznie z kamerami cyfrowymi.

Szybkość transmisji

Nazwa FireWire obejmuje kilka standardów komunikacji zapewniających transfer rzędu: 100, 200, 400 Mbit/s. Najnowsza specyfikacja IEEE-1394b (instalowana np. w komputerach Aluminium PowerBook firmy Apple) dopuszcza również przesył z prędkością 800 Mbit/s (wersja 9-żyłowa) i nie ma ograniczenia na długość kabla. Standard ten jest znacznie szybszy niż USB 2.0. Planowane jest zwiększenie maksymalnej szybkości do 2 Gbps. Długość kabla ograniczona jest do 4½ metra, ale można stworzyć specjalne połączenia nawet 16 odcinków kabla, co daje efektywną długość siedemdziesięciu dwóch metrów. Transmisja odbywa się przy pomocy dwóch par przewodów (TPA+ i TPA- oraz TPB+ i TPB-), dodatkowo interfejs wyposażony jest w linię zasilającą (masa i nieregulowane napięcie dodatnie - 30V bez obciążenia). Najnowszy standard 1394b przewiduje również wykorzystanie połączeń optycznych, co umożliwi transfer 3.2 Gbit/s i uzyskanie długości ponad 100 m, natomiast przy wykorzystaniu standardowej skrętki 5 kategorii możliwe jest uzyskanie 100 Mbit/s i odległości 100 m.

Możliwości standardu IEEE 1394

Standard umożliwia połączenie do 63 urządzeń peryferyjnych w strukturę drzewiastą (w odróżnieniu od liniowej struktury SCSI). Pozwala urządzeniom na bezpośrednią komunikację, na przykład skanerowi i drukarce, bez używania pamięci lub CPU komputera. Wspiera plug-and-play i hot-swap. Sześciożyłowy kabel, którego używa, jest nie tylko wygodniejszy niż kabel SCSI, ale dopuszcza użycie mocy do 60 W, co umożliwia pozbycie się zewnętrznych źródeł zasilania w mniej prądożernych urządzeniach.

Zastosowania FireWire

System jest powszechnie używany do łączenia kamer wideo i urządzeń pamięci masowej. Wykorzystuje się go zamiast popularniejszego USB, z powodu większej szybkości i dlatego, że nie wymaga użycia komputera. Nie ma również konieczności wysyłania sygnałów potwierdzających aktywność urządzania po drugiej stronie (co czyni USB nieefektywnym dla profesjonalnej obróbki wideo). Jednak opłaty, których wymaga Apple od użytkowników FireWire, oraz znacznie kosztowniejszy sprzęt, spowodowały, że FireWire uległo względem USB na rynku masowym, gdzie koszt produktu jest głównym ograniczeniem. FireWire odmiennie niż USB zarządza magistralą - nie wymaga kontrolera magistrali czyli hosta. W standardzie USB na jednej magistrali może znajdować się tylko jeden host, jest nim zawsze komputer. W FireWire urządzenia są równouprawnione, co powoduje, że transmisja może odbywać się między urządzeniami na magistrali nawet bez komputera. Dzięki czemu możliwe jest połączenie przy pomocy tej magistrali kilku komputerów (i nawet wykorzystanie protokołu IP) jak również pozwala urządzeniom na bezpośrednią komunikację, na przykład skanerowi i drukarce, bez używania pamięci lub CPU komputera. Standard wspiera plug-and-play i hot-swap.

FireWire kontra USB

Standard FireWire nie jest tak popularny jak USB, mimo większych możliwości. Na skutek polityki Intela kontroler FireWire nie jest zintegrowany z żadnym chipsetem tej firmy. Umieszczanie dodatkowego, dedykowanego układu podnosi natomiast koszty produkcji płyty, dlatego firmy produkujące płyty implementują FireWire jedynie w droższych modelach. Zupełnie odmiennie sytuacja wygląda w produkowanych przez Apple komputerach iMac w których magistrala FireWire zastępuje w obsłudze urządzeń zewnętrznych niezbyt dobrze się do tego nadającą magistralę SCSI. Niektóre kamery, oraz wszystkie komputery Macintosh od 1995 roku, mają wbudowany port FireWire.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.