Hirosima (広島市 - Hepburn: Hiroshima-shi, Kunrei: Hirosima-si) - miasto w Japonii, stolica prefektury o tej samej nazwie. Leży na wyspie Honshū w regionie Chūgoku.

Demografia

Populacja Hirosimy szacowana na 1 października 2004 roku liczyła 1 151 943 osób mieszkających na obszarze 905,01 km² co dawało średnią gęstość zaludnienia 1 273 os./km². Zespół miejski Hirosima-Kure liczy ok. 1 500 000 mieszkańców.

Historia

Hiroshima -
po wybuchu bomby atomowej nad Hirosimą
Hiroshima -
6 sierpnia 1945 startująca z wyspy Tinian superforteca B-29 Enola Gay lotnictwa USA zrzuciła na miasto 4-tonową uranową bombę atomową Little Boy.
W chwili ataku w Hirosimie mieszkało 275 tysięcy ludzi, oprócz tego stacjonował tam 40-tysięczny garnizon wojskowy. Bombę zrzucono na śródmieście miasta (celem był most Aioi - podobno najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, w który załodze bombowca było łatwiej celować). Wybuchła o godzinie 8:16:02 na wysokości 580 metrów z siłą około 15 kiloton trotylu zabijając natychmiast 78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. 13 983 osób uznano za zaginione, a dziesiątki tysięcy zostało napromieniowanych lub odniosło inne obrażenia.
Był to pierwszy w historii atak z użyciem broni nuklearnej. Drugi miał miejsce trzy dni później na Nagasaki.
W Hirosimie każdego roku obchodzi się rocznicę zrzucenia bomby na miasto. W trakcie obchodów czci się pamięć ofiar oraz propaguje ideę rozbrojenia nuklearnego. Uczestniczą w nich pacyfiści z całego świata.

Okręgi miasta

Hirosima podzielona jest na 8 okręgów (区 - ku):
  • Aki
  • Asakita
  • Asaminami
  • Higashi
  • Minami
  • Naka
  • Nishi
  • Saeki

Miasta partnerskie

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.