Hatszepsut - (zm. ok. 1480 p.n.e.), córka Totmesa I lub inaczej "Tutmozisa I" i Ahmose, żona i siostra Totmesa II, królowa Egiptu (ale aby nie łamać prawa rządziła pod tytułem króla nie królowej, miała sztuczną brodę i męski ubiór) od około 1505 roku p.n.e., z XVIII dynastii. Jej zasługą był znaczny wzrost gospodarczy kraju. Uważana za pokojowo nastawioną władczynię, której osiągnięcia w utrzymywaniu pokoju z sąsiadami zostały zniweczone. O jej istnieniu nauka dowiedziała się całkiem niedawno, ponieważ jej następcy kazali zniszczyć pamięć o niej, skuwając prawie wszystkie kamienne zapisy w grobowcach, rzeźbach i na stelach. Przez długie wieki imię kobiety-faraona rządzącego w tamtym czasie było nieznane.
Daty jej panowania są niepewne. Różnice w datowaniach sięgają kilkudziesięciu lat.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.