Gdańsk-Prusy Zachodnie (niem. Danzig-Westpreußen) to jednostka administracyjna utworzona z: Jej stolicą był Gdańsk, gdzie urzędował Albert Forster (gauleiter NSDAP), administracyjnie dzieliła się na rejencje: gdańską (Regierungsbezirk Danzig), kwidzyńską (Regierungsbezirk Marienwerder) i bydgoską (Regierungsbezirk Bromberg).
Metody rządzenia prowincją stosowane przez Alberta Forstera (choć często okrutne dla miejscowej ludności) określić można mianem bardziej "znośnych" od tych jakie stosował Artur Greiser w sąsiedniej Wielkopolsce. Łatwiej było się np. miejscowej ludności zapisać na volkslistę i uniknąć deportacji do Generalnego Gubernatorstwa. Z tego też powodu Artur Greiser wielokrotnie słał donosy do führera na swego partyjnego kolegę Forstera.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.