Franciszkanie -

Franciszkanie - Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum) - katolicki zakon żebrzący założony w 1209 roku przez św. Franciszka z Asyżu. Pierwotnie związany z plebejskim ruchem spirytuałów, którzy szczególny nacisk kładli na wartość ubóstwa, co było przyczyną konfliktów z hierarchią kościelną. Franciszkanie stworzyli prąd filozoficzno-teologiczny (szkoła franciszkańska), do której zaliczani są: św. Bonawentura, Jan Duns Szkot, William Ockham i Roger Bacon.
Rodzina zakonów franciszkańskich składa się z I Zakonu Św. Franciszka - wspólnot męskich, II Zakonu — wspólnot żeńskich (franciszkanki, klaryski) i III Zakonu - świeckich franciszkanów (tercjarzy). Jednocześnie wkrótce po śmierci założyciela I Zakon podzielił się na: franciszkanów konwentualnych oraz na zwolenników rygorystycznej interpretacji reguły: obserwantów (którzy dalej podzielili się na wiele gałęzi, m. in. na bernardynów i reformatów). W Polsce pierwszy klasztor franciszkański powstał w 1237 roku w Krakowie. Dewizą franciszkańską jest "Pokój i dobro".
Współcześnie I Zakon obejmuje trzy wspólnoty:
  • braci mniejszych (obserwantów) połączonych w jeden zakon w 1897 roku i określanych jako franciszkanie, a także historycznie jako bernardyni albo reformaci. W Polsce ważnymi ośrodkami zakonu są sanktuaria maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Leżajsku, Panewnikach oraz Dukli. Strojem zakonnym jest brązowy habit przepasany białym sznurem.
  • braci mniejszych (franciszkanów) konwentualnych, których najważniejszym ośrodkiem w Polsce jest Niepokalanów. Strojem zakonnym jest czarny habit przepasany białym sznurem.
  • braci mniejszych kapucynów, wywodzącej się z gałęzi pragnącej powrócić do tradycji życia pierwszych franciszkanów. Formalnie wyodrębnili się w 1525 roku, w 1619 roku zostali zatwierdzeni przez papieża, a w 1681 roku przybyli do Polski. W okresie rozbiorów odgrywali ważną rolę jako działacze społeczni i niepodległościowi. Obecnie prowadzą m. in. Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. Strojem zakonnym jest habit z kapturem koloru kasztanowego przepasany sznurem.

Linki zewnętrzne:
http://www.franciszkanie.pl/ - Serwis franciszkański z katalogiem stron.
http://www.ofm.pl/ - Strony braci mniejszych.
http://www.ofmconv.opoka.org.pl/ - Strony franciszkanów
http://www.kapucyni.pl/ - Strony prowincji krakowskiej kapucynów
http://www.kapucyni.franciszkanie.pl/ - Strony prowincji warszawskiej kapucynów
http://www.klaryski.sacz.pl/ - Strony klarysek
http://www.czytelnia.kapucyni.pl/ - Internetowa biblioteka franciszkańska
http://www.franciszkanie.gdansk.pl/ - Strona prowincji gdańskiej franciszkanów
http://www.franciszkanie.net/ - Strona prowincji poznańskiej franciszkanów
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.