Fotosfera - widzialna, powierzchniowa warstwa gwiazdy (np. Słońca), emitująca fale elektromagnetyczne w postaci światła widzialnego. Od fotosfery zależy typ widmowy gwiazdy.
Gwiazdy są jak "bąble" gazu nie mające stałej powierzchni, jednak wraz z wchodzeniem w głąb tego "bąbla" robi się on coraz bardziej nieprzezroczysty dla fotonów. Na pewnej głębokości nieprzezroczystość jest tak duża, że dostarcza wzrokowego efektu powierzchni gwiazdy (to miejsce jest źródłem promieniowania widzialnego). Na tej głębokości zaczyna się fotosfera - najbardziej wewnętrzna część atmosfery Słońca. Grubość fotosfery to kilkaset kilometrów, a jej temperatura to ok. 6000 K.
Obserwacje fotosfery wykazują, że powierzchnia Słońca ma strukturę ziarnistą. Poszczególne ziarna noszą nazwę granul, a całe zjawisko nosi nazwę granulacji. Granule to nic innego jak materia, która pod wpływem ruchów konwektywnych wewnątrz Słońca, wypływa na powierzchnię. Granule mają temperaturę wyższą niż otoczenie o ok. 100 K, średnicę ok. 1000 km, a czas życia to ok. 8 minut. Po tym czasie rozpływają się one po powierzchni. Wśród granul typowej wielkości są również tak zwane supergranule o promieniach do 30 000 km i czasach "życia" do 24 godzin. Nie jest wiadome, czy te cechy są również typowe dla innych gwiazd.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.