Euzebiusz z Cezarei (ur. ok. 264 - zm. ok. 340) - biskup z Cezarei w Palestynie, pisarz, teolog i historyk chrześcijański.
Euzebiusz jest uważany za twórcę dziejopisarstwa chrześcijańskiego. Jest autorem Historii Kościoła (Historia Ecclesiastica, wyd. polskie, 1924) - pierwszej próby przedstawienia dziejów Kościoła od jego założenia do czasów zwycięstwa Konstantyna Wielkiego nad Licyniuszem.
Oprócz tego jest także autorem wielu innych dzieł historycznych i dogmatycznych. Ważnym źródłem historycznym jest jego Kronika. Napisana w grece opisuje dzieje chaldejskie, hebrajskie, egipskie i rzymskie do roku 325. Dzieło zachowało się jedynie we fragmentach, jednak całość jest zachowana w łacińskim przekładzie Hieronima.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.