Erupcje_słoneczne -
. Ostatnie zdjęcie jest zrobione w ultrafiolecie. Kliknij aby powiększyć.
Burze słoneczne (Erupcje słoneczne) - potężne eksplozje w atmosferze Słońca o energii odpowiadającej wybuchowi dziesiatek milionów bomb wodorowych obserwowane z Ziemi w postaci rozbłysków na powierzchni słońca oraz wyrzucania materii w koronie słonecznej. W miejscu rozbłysku gaz rozgrzewa się do dziesiątków milionów kelwinów, zostają przyspieszone elektrony, protony i jony do prędkości bliskich pedkości światła.Rozbłyski wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne w szerokim spektrum poczynając od fal radiowych aż do promieniowania gamma.

Historia

Burze słoneczne pierwszy zaobserwował w roku 1859 angielski astronom Richard Carrington.

Jak to działa

Rozpędzone cząstki oraz promieniowanie elektromagnetyczne docierają do Ziemi po około 8 minutach, jako wiatr słoneczny. Mogą uszkodzić aparaturę elektroniczną krążących wokół Ziemi satelitów. Cząstki obdarzone ładunkiem są odchylane w polu magnetycznym Ziemi (magnetosfera) i poruszając się po spirali wzdłuż linnii pola magnetycznego zbliżają się do powierzchni Ziemi w okolicach bieguna wywołując zorze polarne o zwiększonej intensywności. Zderzając się z cząsteczkami atmosfery zmieniają jej stan jonizacji, zmieniając drogę fal radiowych w atmosferze (zaburzenia łączności). Ruch cząsteczek obdarzonych ładunkiem to prąd elektryczny, a prąd wytwarza pole magnetyczne, tym samym wpływa na pole magnetyczne wokół Ziemi.
Zaburzenia mogą być tak duże, że cząsteczki wnikną do wyższych warstw atmosfery nawet w dużych odległościach od bieguna wywołując zaburzenia działania urządzeń elektronicznych, powodują pojawienie się zorzy polarnej nawet w dużych odległościach od biegunów (obserwowano także w Polsce).
Fale elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości oraz zaburzenia pola magnetycznego powodują indukowanie się w długich liniach przesyłowych nawet bardzo dużych napięć powodują uszkodzenia izolatorów, transformatorów i linii energetycznych. Do czego dochodziło wielokrotnie.
Zaburzenia są silne, choć krótkotrwałe.
Maksimum aktywności słonecznej następuje średnio co 11 lat. Badania statystyczne dowodzą synchronizację cykli słonecznych z rozwojem roślin i pogodą.

Ochrona

Na przeszkodzie cząstek stoi magnetosfera ziemska, która chroni nas przed ich zalewem poprzez odchylanie biegu tych cząstek. Niestety, w okolicach biegunów jedyną przeszkodę stanowi atmosfera, więc w takich przypadkach często są odwoływane loty samolotów, których trasa przebiega wysoko nad Arktyką. Ponad to, wiele satelitów obserwuje powierzchnię Słońca i bada oddziaływania wyrzucanych z niej cząstek na pole magnetyczne Ziemi. Ma to uchronić urządzenia elektroniczne wykorzystywane przez ludzkość i zapobiegać ewentualnym katastrofom związanym z niepoprawnym ich działaniem.

Skutki

Magnetosfera Ziemi sięga do wysokości ok. 64000 km. W okresach wzmożonej aktywności Słońca zostaje „zwiana” do wysokości 35000 km a nawet niżej. Wówczas satelity geostacjonarne krążące na wysokości 36000 km podlegają wpływom wiatru słonecznego. Gdy odkształcają się granice magnetosfery powoduje to fluktuacje pola magnetycznego.

Wybrane daty większych burz słonecznych

  • 4 listopada 2003

Ciekawostki

  • Skutki kosmicznych zaburzeń dotykają również zwierząt. Na przykład (prawdopodobnie, brak wiarygodnych badań)gołębie wykorzystują do orientacji między innymi kierunek pola magnetycznego – każda zmiana tego kierunku sprawia, że do celu dolatuje mniej gołębi niż zwykle.
  • Piloci latający na dużych wysokościach, szczególnie w okolicach podbiegunowych otrzymują znacznie większą dawkę promieniowania niż ludzie znajdujacy się na powierzchni ziemi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.