Enola Gay kryptonim bombowca B-29, który w dniu 6 sierpnia 1945 roku zrzucił na Hirosimę bombę atomową Little Boy.
Enola Gay należał do 509 specjalnej grupy uderzeniowej sił powietrznych Armii Amerykańskiej. Był on jednym z 15 bombowców specjalnie przystosowanych do zrzucania bomb atomowych.
Jego jedyna misja zaczęła się o godzinie 3 rano, na wyspie Tinian w Archipelagu Mariańskim i zakończyła o 11 rano tego samego dnia, w tym samym miejscu. Pilotem Enola Gay był major Paul Tibbets, który nazwał swój samolot od pieszczotliwego określenia swojej matki.
Po akcji Enola Gay nie została już nigdy użyta. Przez kilkadziesiąt lat tułała się po rozmaitych hangarach US Air Force. W 1986 roku została wykupiona od US Air Force przez entuzjastów historii II wojny światowej i powierzona Instytutowi Smithsona. Aktualnie jest przechowywana i poddawana restoracji w Paul E. Garber facility, w Suitland, Maryland. Planowane jest jej udostępnienie publiczności w czasie otwarcia Air and Space Smithsonian's Udvar-Hazy Center Museum przy międzynarodowym porcie lotnicznym im. Dulles, w grudniu 2003 roku.

Linki zewnętrzne

Zdjęcia i więcej szczegółów o Enola Gay można znaleźć na stronie: . http://www.nasm.edu/galleries/gal103/gal103.html
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.