Emma_Popik -

Emma Popik (ur. 9 marca 1949 w miejscowości Skępe) - polska autorka fantastyki naukowej oraz baśni dla dzieci.
Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Była nauczycielką, asystentką w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Bydgoszczy i redaktorem merytorycznym w Wydawnictwie Instytutu Morskiego. Po dłuższym pobycie w Londynie oraz podróżach zagranicznych powróciła do Gdańska, gdzie została redaktor naczelną w wydawnictwie, a następnie założyła w 2000 r. i nadal prowadzi czasopismo "Nowy Kurier Nadbałtycki", którego jest redaktor naczelną.
Jako pisarka debiutowała pod pseudonimem Emma Popiss na łamach "Fantastyki" opowiadaniem Mistrz (nr 3/1983). Swoje utwory publikowała również w "Przeglądzie Technicznym" oraz w "Feniksie".
W 1986 ukazał się jej zbiór opowiadań science fiction Tylko Ziemia, w 1988 Raport, w 1994 Wrzące powietrze (tomik wierszy), w 1995 Bramy strachu (opowiadania s-f), w 1999 Genetyka bogów (esej fantastyczno-paranaukowy), w 2004 Wejście do baśni (baśń dla dzieci). Drukowała opowiadania w antologiach Bliskie spotkania. Opowiadania fantastyczne, Almanach literacki Iskier (Iskry, Warszawa 1986) i Co większe muchy 1992 r. Niektóre z jej opowiadań były tłumaczone i drukowane w Japonii. Przekładu dokonała Michiko Tsukada. Obecnie Krystyna Hirayama tłumaczy Wejście do baśni.
Emma Popik jest również autorką wielu artykułów na temat UFO zamieszczanych w prasie amerykańskiej, fińskiej, brytyjskiej oraz chińskiej oraz członkiem amerykańskiego stowarzyszenia "Mutual UFO Network". Tłumaczyła też z języka angielskiego ksiązki paranaukowe.
(uwaga: Leksykon błędnie podaje datę urodzenia jako 8 marca)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.