Dunaj -
Dunaj (niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. i serb. Dunav, buł. Дунав, rum. Dunăre, ukr. Дунай) - druga co do długości po Wołdze rzeka w Europie.
  • długość: 2850 km
  • powierzchnia dorzecza: 817 tys. km²
Źródła znajdują się w Schwarzwaldzie (Niemcy), skąd wypływają niewielkie rzeki Brigach i Breg, które łączą się w miejscowości Donaueschingen i po połączeniu rzeka nosi już nazwę Dunaj. Dalej rzeka płynie dalej przez Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię i Czarnogórę, oraz Bułgarię, aby w Rumunii rozległą deltą wpłynąć do Morza Czarnego. W delcie, która jest dawną zatoką wypełnioną osadami rzecznymi, Dunaj dzieli się na 3 główne ramiona: Kilia, Sulina i Święty Jerzy.
Rzeka ta płynie przez wiele miast europejskich: Główne dopływy:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.