Dolomity (wł. Dolomiti) - pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch (znajdujące się w całości na ich terenie), leżące na terenie Alp Wschodnich, w południowej części Alp Wapiennych. Leży pomiędzy dolinami rzek: Adyga i Piawa. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Marmolada - 3342 m n.p.m. (masyw górujący nad okolicą), a następnie Sella Gruppe (3152). Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to Tyrol.
Pasmo górskie w dużej części składa się z odkrytych skał - wapieni i dolomitów, z bardzo malowniczą rzeźbą terenu spowodowaną ich erozją. Teren atrakcyjny turystycznie zarówno dla narciarzy, jak i wspinaczy skałkowych. Tereny są również bardzo atrakcyjne dla uprawiania turystyki na rowerach górskich. Duża ilość poszarpanych grani, turni i baszt salnych, stoki górskie są bardzo strome, dużo głębokich dolin. Zaawansowane zjawiska krasowe.
Rdzenna, zanikająca już ludność Dolimitów to Ladinowie, posiadający własną kulturę i język - dialekt ladiński, którym posługuje się jeszcze niewielka część mieszkańców. Gromadzeniem informacji o kulturze ladińskiej zajmuje się muzeum etnograficzne w Vigo di Fassa.
Spośród wielu ośrodków sportów zimowych w Dolomitach najbardziej znana za sprawą Olimpiady Zimowej z 1956 roku jest Cortina d'Ampezzo oraz rejony Val Gardena i Alta Badia, gdzie odbywają się regularnie zawody o Puchar Świata. Dolomity posiadają również wiele letnich stacji klimatyczno-wypoczynkowych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.