Digitariat w społeczeństwie informacyjnym jest to kategoria osób lub klasa społeczna znajdująca się na szczycie hierarchii społecznej (ponad cogitariatem i proletariatem). Tworzona jest przez ludzi, którzy mają dostęp do technologii informacyjnych oraz możliwość przetwarzania danych znajdujących się w cyberprzestrzeni.
Do tej klasy należą przede wszystkim bardzo dobrze opłacani specjaliści technologii informatycznych, geekowie, jak również inne osoby uzyskujące wysokie dochody oraz prestiż dzięki ponadprzeciętnym umiejętnościom wykorzystywania danych z sieci oraz oprogramowania.
W ujęciu Umberto Eco digitariat jest podporządkowany jeszcze wyższej warstwie społecznej, jaką jest kognitariat.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.