Diament to minerał, będący drugą obok grafitu odmianą alotropową węgla. Diament jest najtwardszym z minerałów spotykanych w przyrodzie.
Ze względu na cechy zewnętrzne wyróżnia się kilka typów diamentów:
  • bort - występuje w postaci ziarnistych, nieprzezroczystych skupień o zabarwieniu szarym i czarnym
  • ballas - tworzy bardzo drobne, przeważnie zaokrąglone skupienia ziarn o zabarwieniu szareym i budowie często promienistej
  • Karbonado - zwany też czarnym diamentem, występuje w postaci drobnoziarnistych, porowatych skupień zabarwionych na czarno, szaro lub ciemnozielono.

Właściwości

Diamenty są wydobywane w różnych krajach ale główne to Rosja, Australia, RPA, Demokratyczna Republika Konga, Brazylia. Obecnie diamenty są również produkowane na skalę przemysłową. Jest stosowany przy produkcji materiałów ściernych i narzędzi tnących oraz w jubilerstwie. Odpowiednio oszlifowane diamenty noszą nazwę brylantu. Diamenty są uważane za najcenniejszy minerał.
Do najsłynniejszych diamentów należą: Najcenniejsze diamenty w Polsce:
  • wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława
  • bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza - 10 karatów
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.