Delft - miasto w zachodniej Holandii w prowincji Zuid Holland, nad rzeką Schie, na południe od Hagi. Od końca XVI wieku jeden z głównych europejskich ośrodków produkcji fajansu, a później porcelany. Ośrodek przemysłu metalowego (produkcja kabli), chemicznego (farmaceutyki), optycznego i elektronicznego, niegdyś również skórzanego i tytoniowego.
Stare Miasto (lokacja 1075) założone na planie prostokąta z dużym Rynkiem (Groote Markt), poprzecinane siecią szerokich kanałów, napełnionych czystą wodą, okolone starymi topolami i licznymi starymi domostwami. Posiada szereg godnych uwagi gmachów: Nieuve Kerk (Nowy Kościół, wybudowany w latach 1397—1496), w stylu gotyckim, ze 115-metrową wieżą i pięknym grobowcem Wilhelma Orańskiego; Oude Kerk (Stary Kościół) z 1250 roku (rozbudowa XV-XVI w.), renesansowy Stadhuis (ratusz) z lat 1618-1620, i inne. Muzeum Lamberta van Meertena z wielką kolekcją fajansów.
Jedno z najstarszych miast niderlandzkich, uległo pożarowi w roku 1526, ucierpiało wiele przez wybuch prochowni w 1654 roku. Z Delft wywodzili się siedemnastowieczni malarze holenderscy: Jan Vermeer van Delft i P. de Hooch.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.