Dante_Alighieri -
Dante Alighieri (urodzony w maju lub czerwcu 1265 - zmarł 13 lub 14 września 1321) - wybitny poeta włoski żyjący na przełomie średniowiecza i renesansu.

Biografia

Dante_Alighieri -
Urodził się we Florencji w rodzinie z niższej warstwy arystokracji należącej do partii gwelfów. Sam Dante przystał do frakcji białych. Rozpoczął studia retoryki, gramatyki, filozofii, literatury oraz teologii, poźniej studiował wnikliwie filozofię i teologię. Był członkiem ruchu poetyckiego Silnovo. Znał i przyjaźnił się z wieloma jego członkami, miedzy innymi Guido Cavalcantim. Około roku 1285 ożenił się z Gemmą di Manetto Donati, która urodziła mu troje (a być może czworo) dzieci. wcześniej jednak przeżył nieszczęśliwą miłość. Wybranką jego była Beatrycze Portinari, która to przeprowadza go w "Boskiej komedii' przez Niebo. W latach 1295-1300 zaanagażował się politycznie, co zostało uwieńczone powołaniem go na urząd priora (rodzaj gubernatora) w roku 1300.
Obywatel Florencji, musiał ją opuścić, ponieważ frakcja polityczna białych w partii gwelfów przegrała walkę z frakcją czarnych. W efekcie tego Dante został oskarżony i skazany na grzywnę i dwa lata wygnania. Jednak Dante nie zapłacił tej grzywny i dlatego został skazany na śmierć. Przez resztę życia błąkał się po różnych dworach Włoch nigdy nie powróciszy do swojej ojczyzny. Zmarł w Rawennie.

Boska Komedia

Dante jest najlepiej znany z Boskiej Komedii - wizjonerskiego poematu o podróży przez Piekło, Czyściec i Raj, w której zawarł kwintesencję średniowiecznej myśli kulturalnej i filozoficznej. Dzieło to zostało również nasycone licznymi współczesnymi wątkami z życia społecznego i politycznego.
Widoczna jest w Boskiej Komedii fascynacja numerologią, przede wszystkim liczbami 3 i 10. Zarówno piekło, jak i czyściec i Raj, mają po 9 poziomów (3x3). Pisząc w dialekcie toskańskim, Dante stworzył właściwie język włoski.
Zagadkowy tytuł "Boska komedia" nie ma jakiegoś szczególnego znaczenia. Dante, jak się zdaje, nie pomyślał nawet o zatytułowaniu swego poematu. Komedią był w średniowieczu każdy utwór, pisany niskim stylem. Przymiotnik "boska" znaczy tu tyle, co wspaniała. Tak dzieło Dantego określił Boccaccio.

Twórczość Dantego w języku włoskim

 • Boska Komedia (Divina Commedia) wydana w 1472 roku
 • Nowe Życie (Vita Nuova)
 • Il Fiore
 • Convivio
 • Rime
 • Il Fiore
 • Detto d'Amore

Twórczość Dantego po łacinie

 • De Vulgari Eloquentia
 • De Monarchia
 • Epistles
 • Eclogues
 • Quaestio de aqua et de terra
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.