Dania, Królestwo Danii (Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Graniczy od południa z Niemcami.

Członkostwo w organizacjach międzynarodowych

Dania jest państwem Unii Europejskiej, a także członkiem OECD, NATO, ONZ i innych organizacji międzynarodowych.

Geografia

70% powierzchni Danii przypada na Półwysep Jutlandzki (Jutlandię, Jylland). Reszta kraju położona jest na 405 wyspach, z czego zamieszkałych jest 82. Największe i najważniejsze wyspy to Zelandia (Sjælland, na której znajduje się stolica kraju, Kopenhaga), Fionia (Fyn), Amager, Lolland oraz Bornholm. Zob. też hasło wyspy Danii.
  • Powierzchnia całkowita: 43 094,00 km²
  • Powierzchnia lądowa: 42 394,00 km²
  • Powierzchnia wodna: 700,00 km²
  • Całkowita granica lądowa: 68,00 km
  • Długość wybrzeża: 7 314,00 km
  • Długość granic z sąsiadującymi państwami: Niemcy 68 km
  • Najwyższy punkt: Ejer Bavnehoj 173 m
  • Najniższy punkt: Lammefjord -7 m
Największe miasta Danii to Kopenhaga, Århus, Odense, Ålborg i Esbjerg.

Podział administracyjny

Dania podzielona jest na 13 województw/okręgów (duń. amt). Województwa te dzielą się na 275 gmin (kommune), z których trzy (Bornholm, Kopenhaga i Frederiksberg) mają dodatkowo uprawnienia województw.
Szczegółowe omówienie w artykule Podział administracyjny Danii

Oświata

Obowiązek szkolny w Danii trwa dziewięć lat, obejmuje cały okres nauki w szkole podstawowej i może być realizowany na trzy różne sposoby: w szkołach państwowych, prywatnych lub w formie domowego nauczania. Wybór pozostawia się rodzicom. Dodatkowe informacje na temat szkolnictwa zawiera artykuł oświata w Danii, natomiast zestawienie uniwersytetów znajduje się na stronie uniwersytety w Danii.

Języki

Oficjalnym językiem Królestwa Danii jest język duński, który występuje w wielu regionalnych dialektach. Języki mniejszości to turecki oraz niemiecki. Na terytoriach zależnych Danii używane są też języki farerski i grenlandzki. Najpowszechniej znanymi językami obcymi są angielski i niemiecki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.