Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld <wym. ~szeld> (29 lipca 1905 - 18 września 1961), szwedzki polityk, dyplomata, ekonomista i prawnik, od 1953 sekretarz generalny ONZ, przyczynił się do rozwiązania kryzysu sueskiego 1956.
Zginął w katastrofie lotnicznej na terenie Afryki. W latach 90-tych do jej spowodowania przyznał się południowoafrykański tzw. Instytut Morski, stanowiący ukrytą agendę tajnych służb RPA - samolot z Hammarskjöldem został ostrzelany i strącony przez samolot myśliwski.
W 1961 pośmiertnie uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.